Connect with us

NEWS

Duży protest przed Kancelarią Premiera. Osoby niepełnosprawne mówią dość. O co walczą?

Published

on

Duży protest przed Kancelarią Premiera. Osoby niepełnosprawne mówią dość. O co walczą?

Osoby niepełnosprawne i ich bliscy protestują przed Kancelarią Premiera, domagając się szybkiego wprowadzenia ustawowej pomocy osobistej. To kolejny akt desperacji w walce o godne życie i niezależność. O co konkretnie walczą? Wyjaśniamy w artykule.

Godne życie z asystentem”, “brak ustawy o pomocy osobistej to przemoc systemowa” – transparenty z takimi hasłami pojawiły się przed Kancelarią Premiera. Protestujący domagają się natychmiastowego rozpatrzenia ustawy o pomocy osobistej, która ich zdaniem jest kluczowa dla poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Projekt ustawy o pomocy osobistej znajduje się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego od grudnia. Mimo konsultacji społecznych i międzyresortowych oraz nowelizacji proces legislacyjny utknął w martwym punkcie. W ubiegły czwartek prace nad nim rozpoczął Stały Komitet Rady Ministrów, ale wcześniej Ministerstwo Finansów zgłosiło szereg zastrzeżeń do projektu.

– Ministerstwo Finansów może w każdej chwili zmarnować szansę na tę ustawę. Może też bezterminowo opóźnić prace nad nią. Ostatni wysłany pakiet składa się z 40 pytań. Jednak osoby, które potrzebują pomocy jak tlenu, nie mają wątpliwości co do ważności ustawy, która jest zgodna z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – ostrzega Małgorzata Szumowska, prezes Fundacji Centrum Niewidzialnej Edukacji.

Asystenci osobiści są niezbędni do wykonywania podstawowych czynności, które dla osób niepełnosprawnych stanowią ogromne wyzwanie. Pomoc w przesiadaniu się na wózek inwalidzki, zakładaniu butów, myciu zębów, zmianie butli tlenowej czy wspieraniu ich w poruszaniu się po mieście to tylko niektóre z zadań, które wykonują asystenci.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, pytany o projekt ustawy o asystencie osobistym, podkreśla, że ​​przewidywany koszt realizacji projektu to prawie 70 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Podkreśla jednak, że jest to inwestycja, która naprawdę odmieni życie wielu osób.

Obecnie usługi pomocowe świadczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programów tymczasowych skierowanych do samorządów i organizacji pozarządowych. Brakuje jednak systemowej regulacji usług pomocowych, która gwarantowałaby dostęp do nich każdej potrzebującej osobie.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, docelowo pomoc osobista będzie przysługiwała osobom w wieku 18-65 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, które uzyskają co najmniej 80 punktów w skali stopnia potrzeby wsparcia, a także osobom w wieku 13-18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności ze szczególnymi wskazaniami. Osoba, która ukończyła 65 lat, będzie uprawniona do pomocy do upływu okresu, na który wydano decyzję ustalającą prawo do pomocy osobistej.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Galaxyhub24