Connect with us

NEWS

Czy Trump wyrzuci USA z NATO? Jest niebezpieczny scenariusz. I Elon Musk w tle

Published

on

Czy Trump wyrzuci USA z NATO? Jest niebezpieczny scenariusz. I Elon Musk w tle

Donald Trump nie kryje swojej niechęci do NATO. Tymczasem Sojusz Północnoatlantycki jest filarem bezpieczeństwa Polski. Gdyby doszło do takiego ruchu, NATO mogłoby nawet przestać istnieć, a sytuacja naszego kraju uległaby drastycznej zmianie. Wielkim orędownikiem wyjścia Amerykanów z Sojuszu jest Elon Musk – bliski przyjaciel Trumpa. Amerykański prezydent nie może sam zdecydować się na taki ruch. Potrzebuje zgody Kongresu. Czy to wystarczająca „siatka bezpieczeństwa”? – Republikanie mają większość w Kongresie, i większość z nich to ludzie, którzy znaleźli się tam po 2016 roku. Wiele z tych osób zawdzięcza swoją karierę bardzo Donaldowi Trumpowi. Ponadto są wśród nich osoby, którym Elon Musk groził, że jeśli nie zagłosują zgodnie z tym, co wymyślił Donald Trump, utrudni im walkę o reelekcję – mówi “Faktowi” Magdalena Górnicka-Partyka, ekspertka ds. amerykańskich, autorka podcastu o USA.

W grudniu 2023 r., za kadencji prezydenta Joe Bidena, uchwalono ustawę, która nie pozwala prezydentowi USA samodzielnie podjąć decyzji o wystąpieniu z NATO, jeśli nie uzyska ona zgody dwóch trzecich Senatu lub zatwierdzenia takiej decyzji przez Kongres, w którego skład wchodzą Senat i Izba Reprezentantów.

Jeśli Europejczycy będą nas traktować uczciwie, pozostaniemy w NATO, ale jeśli nie, to z pewnością rozważę opuszczenie sojuszu — powiedział Donald Trump w wywiadzie dla NBC, gdy był jeszcze prezydentem elektem. Czy Trump mógłby spróbować opuścić NATO pomimo „sieci bezpieczeństwa” ustawodawstwa uchwalonego w 2023 r.?

Po pierwszej kadencji Donalda Trumpa w Kongresie powstały prawne „zabezpieczenia”, dzięki którym prezydent sam nie może decydować o wyjściu USA z NATO. Pamiętajmy jednak, że Trump ma pełnię władzy w tym sensie, że ma po swojej stronie Kongres i Sąd Najwyższy. Może więc próbować jednostronnie przeforsować wiele rzeczy. Pamiętajmy, że to Donald Trump próbował na przykład znieść prawo obywateli do otrzymania obywatelstwa amerykańskiego w momencie urodzenia na terytorium Stanów Zjednoczonych, co jest zapisane w konstytucji. Nie ma chyba takich świętych rzeczy, których nie byłby w stanie zaatakować.

Trumpowi NATO jako sojusz w ogóle się nie podoba, bo nie lubi sojuszy wielostronnych. Bardziej skupia się na stosunkach dwustronnych i raczej będzie próbował budować relacje z krajami NATO w ten sposób niż w ramach samego sojuszu — tłumaczy Magdalena Górnicka-Partyka w wywiadzie dla „Faktu”.

Wycofanie USA z NATO nie jest nowym pomysłem, ponieważ Donald Trump sugerował to już wcześniej, w czasie swojej poprzedniej kadencji. W jego kręgach zyskuje popularność koncepcja „uśpionego NATO”, czyli NATO, w którym Stany Zjednoczone wycofują się z Europy w tym sensie, że nie będzie wspólnych ćwiczeń, zaangażowania militarnego, że Europa teoretycznie powinna się bronić, a Stany Zjednoczone co najwyżej rozciągną parasol nuklearny nad Europą — dodaje.

Czy groźby Muska mogą zmusić USA do wyjścia z NATO?

Potencjalne wycofanie się Stanów Zjednoczonych z NATO byłoby bardzo niebezpiecznym scenariuszem dla Polski. Od ponad 25 lat nasze bezpieczeństwo jest gwarantowane przez ten właśnie Sojusz. NATO bez Stanów Zjednoczonych — według wielu analityków — po prostu przestałoby istnieć. A na to właśnie czeka Władimir Putin.

Magdalena Górnicka-Partyka tłumaczy w wywiadzie dla „Faktu”, że Elon Musk może odegrać w tej sprawie dużą rolę. Swoją niechęć do NATO wyraża jeszcze dobitniej niż Trump. Na początku marca Musk potwierdził, że chce, aby USA opuściły sojusz. Uczynił to na portalu X, którego jest właścicielem.

Teoretycznie Donald Trump nie może arbitralnie wycofać Stanów Zjednoczonych z NATO. Potrzebuję zgody Kongresu, aby to zrobić. Pamiętajmy jednak, że Republikanie mają większość w Kongresie, a większość z nich to osoby, które weszły do ​​Kongresu po 2016 roku. Wiele z tych osób zawdzięcza swoje kariery Donaldowi Trumpowi. Ponadto są wśród nich osoby, którym Elon Musk groził, że jeśli nie zagłosują zgodnie z tym, co wymyślił Donald Trump, utrudni im walkę o reelekcję, że będzie finansował ich oponentów. Są to więc osoby, które po prostu boją się utraty pracy, utraty stanowisk. Musk,

jako najbogatszy człowiek na świecie, może finansować ludzi startujących przeciwko niemu w prawyborach republikańskich w kolejnych wyborach. A jeśli chodzi o Izbę Reprezentantów, mamy wybory co dwa lata, więc następne będą w 2026 roku — mówi Magdalena Górnicka-Partyka.

— W koncepcji Trumpa Stany Zjednoczone będą ostatnią deską ratunku dla Europy, ostatnim bastionem. Gdy wszystkie inne instancje zostaną wyczerpane i nie będzie można w żaden sposób odpowiedzieć na zagrożenie, dopiero wtedy wkroczą Stany Zjednoczone. W obecnej polityce bezpieczeństwa Trump nie chce, aby Stany Zjednoczone angażowały się w sprawy obronności Europy. Jest to zgodne z izolacjonistycznym podejściem Trumpa do polityki zagranicznej — podsumowuje ekspert.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Galaxyhub24