Connect with us

NEWS

Duży pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ponad 80 ha trzcinowisk płonie. Samolot i helikopter są w akcji

Published

on

Duży pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ponad 80 ha trzcinowisk płonie. Samolot i helikopter są w akcji

Strażacy gaszą duży pożar w suchych trzcinowiskach, który wybuchł w niedzielę (30.03) po południu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Według ich szacunków obejmuje on obszar ponad 80 ha, położony na pograniczu powiatów augustowskiego i sokólskiego. W akcji bierze udział samolot gaśniczy i śmigłowiec.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

W akcji bierze udział ponad trzydzieści zastępów straży pożarnej, ale sytuacja jest dynamiczna, te siły są cały czas zwiększane – poinformowała PAP mł. strażak Justyna Kłusewicz, rzecznik podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Jak podają strażacy, pożar znajduje się na styku dwóch podlaskich powiatów: augustowskiego i sokólskiego, wskazują tereny wokół miejscowości Krasnybór i Kamienna Nowa. W akcji wykorzystywane są również specjalistyczne samochody terenowe Sherp, które umożliwiają dowóz sprzętu i strażaków w trudno dostępne miejsca, a także drony, które służą do precyzyjnej lokalizacji pożaru i określania sposobu jego rozprzestrzeniania się.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, informacje mogą się szybko zmieniać. Trwają działania na skrzydłach tego pożaru, a przed tzw. frontem tego pożaru trawa będzie podlewana, żeby ten pożar się nie rozprzestrzeniał – dodał Kłusewicz.

Czy było to podpalenie?

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur powiedział PAP, że w przypadku wystąpienia problemu trudno wystąpić inną przyczynę niż – nieumyślne lub celowe – podpalenie przez człowieka. – Mimo naszych apeli i działań ze strażą pożarną i policją, wyraźnie widać, że te skutki są niestety nieskuteczne. Każdy pożar w parku to strata dla wszystkich: dla przyrody, dla społeczności – zarazków.

Mam bardzo negatywne zdanie, że mimo tak poważnej suszy, jednak – nie wiem co, czy to było celowe działanie, czy tak wielka nieświadomość – ale się wydarzyło – powiedział dyrektor Wiatr. Zapytany o miejsce, w którym wybuchł pożar, opisał je jako szuwary turzycowo-trzcinowe między miejscowością Krasnybór a rzeką Biebrzą, a w podłożu znajduje się torf.

Dyrektor BPN wyraził jednak nadzieję, że pożar będzie powierzchniowy i nie przeniknie do torfu. – Że on (ogień) przesuwa się po powierzchni, wypala to, co najsuchsze i ogień przesuwa się dalej – powiedział. Zwrócił jednak uwagę, że ze względu na brak opadów jesienią, pokrywę śnieżną zimą i – jak dotąd – praktycznie bezdeszczową wiosnę, torf jest bardzo suchy i istnieje potencjalne zagrożenie.

Biebrzański Park Narodowy – w 2020 roku spłonęło ponad 5000 ha!

Biebrzański Park Narodowy to największy park w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii; gaszenie podmokłych łąk i lasu w tzw. centralnej niecce BPN trwało osiem dni. Płonęło około 5,5 tys. ha parku i jego otuliny. W akcji gaśniczej wzięło udział około 1,5 tysiąca strażaków zawodowych i ochotników, z pomocą żołnierzy WOT, służb parkowych, służb leśnych i lokalnych mieszkańców. Do gaszenia pożaru wykorzystano samoloty i śmigłowce Lasów Państwowych, policji oraz Straży Granicznej. Wideo i zdjęcia z akcji gaśniczej z 2020 r. można znaleźć w tym artykule.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Galaxyhub24