Connect with us

NEWS

Kryzys w Otwocku i okolicach. „To najpoważniejsza porażka od lat”. Prawie wszyscy mieszkańcy bez dostępu do wody

Published

on

Kryzys w Otwocku i okolicach. „To najpoważniejsza porażka od lat”. Prawie wszyscy mieszkańcy bez dostępu do wody

Mieszkańcy Otwocka i Karczewa zmagają się z poważną awarią wodociągową. Aż 80 proc. domów zostało odciętych od dostępu do wody. Burmistrz Otwocka Jarosław Margielski określił sytuację jako najpoważniejszą od kilku dekad. Władze miasta robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej. Czy jednak skażona woda stanowi zagrożenie dla zdrowia? Sprawę skomentował inspektorat sanitarny.

W środę 2 kwietnia mieszkańcy Otwocka i Karczewa pod Warszawą doświadczyli poważnych problemów z dostępem do wody. Awaria wodociągów dotknęła aż 80% mieszkańców, powodując znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Pierwszą informację o awarii przekazał burmistrz Otwocka Jarosław Margielski. Jak podaje eska.pl, po godzinie 7:00 rano zebrał się sztab kryzysowy, który podjął działania mające na celu zapewnienie dostępu do wody pitnej dla placówek oświatowych i szpitali. Niestety w jednej ze szkół odwołano zajęcia.

– Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zapewnić warunków higieniczno-sanitarnych – napisała w komunikacie do rodziców Dorota Rejek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku.

Na konferencji prasowej prezydent Margielski wyjaśnił przyczyny awarii. – Po napełnieniu sieci nastąpiło oderwanie nagromadzonego na niej osadu. Nadmierna ilość osadu skaziła filtry zlokalizowane w stacji uzdatniania wody, która zaopatruje w wodę ponad 80 proc. miasta – powiedział Jarosław Margielski.

Dodał również, że konieczne było zamknięcie stacji uzdatniania wody, a sytuacja ta jest bezprecedensowa i stanowi najpoważniejszą awarię od kilkudziesięciu lat.

Z powodu bakterii mieszkańcy

Obecnie trwają prace związane z płukaniem filtrów, co może potrwać nawet kilka godzin. Jak podaje ESKA, władze miasta współpracują z zespołem kryzysowym, policją, strażą pożarną i wojewodą, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej.

– Podjęliśmy kroki, aby skontaktować się z innymi przedsiębiorstwami wodociągowymi, które dysponują cysternami, które dostarczą wodę pitną do różnych części miasta. Uruchamiane są kolejne punkty. W ciągu dwóch godzin mieszkańcy będą mogli skorzystać z ponad dziesięciu cystern na terenie miasta – zapewnił Jarosław Margielski.

Agata Wolska z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Otwocku zapewnia, że ​​picie skażonej wody nie stwarza zagrożenia dla życia ani zdrowia.

– To nie jest zanieczyszczenie biologiczne, to jest oddzielenie osadu. W osadzie bardzo często znajduje się żelazo, jest krzem. Wiadomo, że to po prostu kamień, który osadza się w rurach – tłumaczyła Wolska.

Dodała, że ​​picie takiej wody może powodować objawy podobne do tych, które są wynikiem skażenia żelazem.

Przedstawicielka inspektoratu sanitarnego zwróciła również uwagę na stres i lęk, które mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców i powodować problemy trawienne. Zaapelowała o rozróżnienie dolegliwości związanych ze stresem od tych, które są spowodowane możliwym spożyciem skażonej wody.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Galaxyhub24