NEWS
Piotr Żbikowski, zastępca burmistrza Pragi-Południe, zmarł. Zmarł dziś wieczorem. Miał 58 lat.

W nocy z 29 na 30 kwietnia 2025 roku zmarł Piotr Żbikowski, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe. Miał 58 lat. Informację o jego nagłej śmierci potwierdził burmistrz dzielnicy Tadeusz Kucharski, nazywając ją „przerażającą i trudną do uwierzenia”.
Piotr Żbikowski był postacią blisko związaną z samorządem warszawskim przez lata. Urodził się w stolicy i uczęszczał do liceum im. Hugona Kołłątaja. W młodości działał w harcerstwie, należał do słynnej XVI Harcerskiej Drużyny Warszawskiej. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Leona Koźmińskiego, członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Pracę zawodową rozpoczął jako dziennikarz Gazety Wyborczej, gdzie pisał o polityce i gospodarce. W latach 1992–1993 pracował w Biurze Prasowym Rządu Hanny Suchockiej, gdzie odpowiadał za obsługę medialną Premiera i koordynację pracy biur prasowych najważniejszych ministerstw. Później przeszedł do Polskiej Agencji Informacyjnej SA, gdzie pełnił funkcję Dyrektora-Redaktora Naczelnego PAI-Press i Dyrektora Działu Marketingu.
Współpracował z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i odegrał ważną rolę w organizacji medialnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. W latach 2001–2017 współpracował z Programem II Polskiego Radia, a od 2003 roku pracował w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, gdzie był kierownikiem Departamentu Informacji.
Jego działalność samorządowa trwała ponad dwie dekady. Pięciokrotnie wybierany do Rady Dzielnicy Ochota, w tym jako jej przewodniczący, a od 2008 roku pełni funkcję zastępcy burmistrza Ochoty. W latach 2014–2018 i ponownie od 2024 roku był zastępcą burmistrza Pragi-Południe. Nadzorował wiele resortów i instytucji, w tym gospodarkę nieruchomościami, architekturę, zdrowie i pomoc społeczną.
Żbikowski był pomysłodawcą i koordynatorem wielu ważnych programów, takich jak „Senior 90+”, rewitalizacja Kamionka czy iluminacja kościołów na Ochocie. Angażował się w działania na rzecz pamięci historycznej – był inicjatorem m.in. Konferencji Organizacji Kombatanckich i licznych upamiętnień postaci i wydarzeń historycznych.
Odznaczony medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria”, aktywnie uczestniczył także w radach społecznych warszawskich szpitali. W latach 2019-2024 był zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Śmierć Piotra Żbikowskiego to ogromna strata dla warszawskiego samorządu. Był człowiekiem aktywnym, oddanym lokalnej społeczności, o dużym doświadczeniu i pasji. Pozostawił po sobie liczne ślady swojej działalności, które na stałe wpisały się w krajobraz stolicy.
Piotrze, mój przyjacielu, nie tak miało być, tyle wspomnień, ale i planów na przyszłość… Wczoraj późnym popołudniem opowiadałeś o tym z taką energią i entuzjazmem… i tyle, cisza, ból i smutek. Nie mogę się pogodzić z Twoim odejściem…” – Tomasz Kucharski pożegnał zastępcę prezydenta.
Wielu warszawskich samorządowców żegna go w mediach społecznościowych, podkreślając jego zaangażowanie i aktywność.
“To Ty mnie zmotywowałeś do aktywności w terenie, a także wiele mi opowiedziałeś o Ochocie, która była Twoją ukochaną dzielnicą Warszawy. Dziś nasza współpraca, na ziemi, dobiegła końca. Nikt nie będzie niezadowolony z tego, co razem zrobiliśmy. Dziękuję Ci za wszystko, za lata współpracy, za Twoją pomoc, za Twoją życzliwość, za ostre słowa, które czasami od Ciebie słyszałem. Warto było współpracować z Tobą na dobre i na złe. I cierpieć konsekwencje tej współpracy. Część Twojej Pamięci” – napisał na Facebooku Krzysztof Skolimowski, zastępca burmistrza Mokotowa.
Piotr Żbikowski zmarł nagle w nocy, w swoim mieszkaniu. Jego znajomi mówią, że wczoraj źle się czuł. Dziś (środa, 30 kwietnia) nie przyszedł do pracy, a gdy nie było z nim kontaktu, urząd wysłał do niego pracownika. Niestety, po otwarciu mieszkania już nie żył.